Poistenie D&O (poistenie zodpovednosti členov orgánov)
Členovia štatutárnych orgánov spoločnosti – predstavenstvo, dozorná rada, senior manažment atď. – sú zodpovední za rozhodnutia, ktoré musia za spoločnosť urobiť v súvislosti s jej podnikaním. Tieto rozhodnutia môžu viesť k vzniku finančnej ujmy a k následnému vzneseniu nároku na náhradu škody po konkrétnej osobe (manažérovi). Poistenie zodpovednosti manažmentu (D&O) chráni manažérov práve pre prípad, keď je proti nim vznesený nárok na náhradu škody. Ten môže byť vznesený kýmkoľvek, teda spoločnosťou, ktorá v dôsledku konania manažéra utrpela finančnú ujmu, iným členom štatutárneho orgánu, akcionárom, veriteľom, regulátorom, zamestnancom, treťou stranou atď.
V prípade poistnej udalosti sú potom kryté: finančná ujma poškodeného, náklady na právnu obranu, rozhodnutie súdu či prípadné vyrovnanie v rámci mimosúdneho dojednania. Poistenie je zásadné aj v prípade, keď je spoločnosť súčasťou prevzatia, pretože takmer vždy dochádza k zmene štruktúry spoločnosti a poistené osoby (manažéri) musia byť chránení ako pred dátumom prevzatia spoločnosti, tak aj potom.
Ako vám môžeme pomôcť
- Pochopenie poistného krytia zodpovednosti manažmentu a ochrany manažérov pred možnými pochybeniami.
- Vďaka globálnemu pôsobeniu spoločnosti Aon máme prístup na poistné trhy po celom svete, čo je v prípade takto náročného poistenia (z hľadiska ceny) obrovskou výhodou.
- Nastavenie poistenia ako komplexnej ochrany pre manažment v prípade prevzatia spoločnosti, či už v úlohe novej, alebo akvírovanej spoločnosti.
Najčastejšie otázky
Čo je najväčšou expozíciou pre manažment spoločnosti?
- insolvencia,
- nesprávne doloženie/zverejnenie údajov (Improper disclosure),
- chyby vo finančných výkazoch,
- chybné vykázanie zisku, prípadne jeho preúčtovanie,
- chyby súvisiace s odpismi,
- fúzie, akvizície a iné reštrukturalizácie v rámci spoločnosti poisteného,
- chybná/nevhodná organizácia a supervízia.
Ktoré najčastejšie typy poistných udalostí vyplývajú z tejto expozície?
Najčastejšie udalosti súvisia s:
- insolvenciou,
- nesprávnym nastavením riadiacich mechanizmov,
- pokutami,
- uzavretím nevýhodnej zmluvy,
- administratívnym pochybením,
- nesprávnym ukončením pracovného pomeru,
- znížením dotácie, atď.
Kto môže nárokovať škodu voči poistenému?
Voči poisteným manažérom môže nárokovať škodu prakticky ktokoľvek, najčastejšie:
- spoločnosť,
- ostatní členovia orgánu (D&Os),
- akcionári,
- veritelia,
- regulátor,
- konkurencia,
- zamestnanec spoločnosti,
- zákazník.
Na koho sa poistenie vzťahuje?
Napriek tomu, že poistenie dojednáva spoločnosť, tak sa priamo vzťahuje na manažérov a riadiacich pracovníkov spoločnosti – tí sú v poistnej zmluve poistenými. Sú nimi členovia štatutárnych orgánov, výkonní a nevýkonní riaditelia spoločností, zamestnanci zastávajúci seniorné manažérske pozície, externí riaditelia, tieňoví riaditelia a ďalší zamestnanci na obdobných manažérskych pozíciách. Okrem členov riadiacich orgánov sú poistenými osobami ďalej manžel/manželka, registrovaný partner/registrovaná partnerka, dedič či právny nástupca (avšak iba v súvislosti s ujmou spôsobenou protiprávnym konaním riaditeľov spoločnosti).
Do akej výšky môže štatutár ručiť spoločnosti?
Vedenie firiem ručí za svoje pochybenia neobmedzene celým svojim osobným majetkom (na rozdiel od zamestnancov, ktorí ručia zo zákona do určitej výšky).